Aşk Merdiveni ile Nefes Alın“Evinizin içinde mis gibi hava, dolu dolu oksijen ve huzurlu bir rahatlık ister miydiniz?” demiştim bir önceki yazıda. Kim istemez ki ama şehir ortamında bunu nasıl sağlayacağız peki! Her yerde rahatlıkla bulabileceğiniz aşk merdiveni size bu sağlıklı ortamı, temiz havayı ve rahatlığı kolaylıkla  sağlayacaktır. 

Nasıl mı? Öncelikle aşk merdivenini tanıyalım.

Aşk merdiveni (Boston fern) Latince adıyla “nephrolepis exaltata” kolay gelişen ve doğada sık rastlanan bir bitkidir. Bazı yörelerde “güllük” diye adlandırılan “eğrelti otu” ailesindendir. Kimileri bu bitkiye “salon eğreltisi” ya da “fujer” der. Yaprakları 5–15 cm, gövdesi 40–50 cm. kadar uzar. Gelelim bu bitkinin bazı özelliklerine!


Aşk merdiveni bulunduğu ortamı nemlendirir. İçerideki havayı temizler. Bünyesinde asit emici özellikler mevcuttur. Yapılan deneylerde topraktaki bazı zehirli maddeleri bünyesinde toplayarak toprağı temizlediği görülmüştür.

Bakımı ve özellikleri

Gölgelik yerleri severler, direk güneş ışığından hoşlanmazlar. Yaz aylarında günde iki kez su isterler. Gevşek ve çabuk su geçiren toprakta uzun süre yaşarlar. Toprağın dibi direk suya değmemelidir. Bunun için saksının alt kısmına çakıl taşları yerleştirmeniz lazım.

100 metrekarelik bir evde en fazla yarım metrekare yer kaplayacak şekilde bir aşk merdiveni içerinin havasını temizlemede önemli rol oynayacaktır. Bunun dışında aşk merdiveni bitkisinin yanında şu bitkiler de aynı şekilde evinize nefes aldırır ve sadece havayı temizlemekle kalmaz, sigara dumanı, egzoz gibi kimyasal dumanları da temizleme özelliği vardır.

Sarmaşık
Krizantem
Drasena
Areka palmiyesi
Kurdela çiçeği
İngiliz sarmaşığı
Devetabanı,
Kauçuk vs.

Bu bitkilerin ayrı bir özelliği olduğu için evinizin rastgele bölümlerine koyamazsınız. Evinizi kır atmosferine çevirecek olan bu bitkilerin evde olması gereken yerler, miktarları, hacimleri, bakımı ve nerelerde bulabileceğiniz bir sonraki yazıda anlatılacaktır.

Sevebilirsin...

2 Yanıt

  1. admin dedi ki:

    Yapraklarındaki keseciklerin kanserojen etkisi olduğu söyleniyor. Ama kesin bir tanı yok. Ancak yerseniz belki kanserojen etki yapabilir. Zira bu bitki havayı kanserojen maddelerden temizleyen bir filtredir.

    Saygılarımla,

  2. levent morgok dedi ki:

    bu bitkinin kanser yapıcı özelliği varmış…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir