Sirke İle Cilt Bakımı ve GüzellikSirke, sirke, sirke…
Sirkenin ev temizliğindeki önemini ve kullanım şekillerini anlatmıştım. Ayrıca sirke ile hayatınızı kolaylaştıracak pratik bilgiler de ayrı bir yazıda bahsedilmişti. Sirkenin özellikle cilt bakımında da etkili olduğunu biliyor muydunuz? “Hadi canım sende!” diyeceksiniz ama bildiğiniz sirke sadece evinizi doğal yolardan temizlemekle kalmıyor, sizi bile temizliyor. Nasıl mı?

Banyo sonrası sirkeli suyla durulandığınızda cildinizin yumuşadığını ve nefes aldığınızı hissedeceksiniz.

Parlak ve pürüzsüz bir bacak için 1 bardak suya 2 çorba kaşığı sirke katıp pamukla bacaklarınızı yukarıdan aşağıya doğru masaj yapın.

Saçlarınızı sirkeli suyla ovun. 5 dakika sonra durulayın. Saçlarınızı para verip aldığınız kremler mi daha yumuşak ve parlak yapacak yoksa piyaza kattığınız sirke mi? Deneyin bir kez!

Saçlarınızda kepek mi var? Duruluma suyuna 1 çay bardağı sirke ilave edin ve öyle kullanın. Birkaç yıkamadan sonra kepek sorununuz ortadan kalkacaktır.

Deterjan ellerinizi mi sertleştirdi? Sirke ile ovun. Yumuşacık olacaktır.

Soğan, sarımsak soydunuz, elleriniz kokuyor ne yapacaksınız. Önce sirkeyle ovup sonra durulayacaksınız.

Sirke doğal bir toniktir. Tonlarca para verip serçe parmağı büyüklüğündeki tonik şişeleri almanıza gerek yok! Yüzünüzde akneler varsa, cildiniz gözenekli ise sirkeli pamukla sabah akşam yüzünüzü temizleyin. Aynı zamanda güneş lekesi, doğum lekesi içinde bire birdir.

Nasır ve ayağınızdaki sertlikler için 1 çay bardağı unu sirkeyle hafif sulu hamur haline getirip ayaklarınıza sürün. 1 saat sonra yıkadığınızda nasırların yumuşadığını göreceksiniz. Ponza ile bölgeyi pürüzsüz bir hale getirebilirsiniz.

Elma sirkesi her gün tüketildiğinde menopoz döneminde kolesterol dengesini sağlıyor.

Yorgunluk ve uykusuzluk çekiyorsanız yatmadan önce sirkeli su için. 1 bardak ılık suya 1 tatlı kaşığı sirke karıştırın.

Mide bulantısı ya da karın ağrısı çekiyorsanız bir tülbenti sirke ile ıslayıp karnınıza örtün.

Su ile kaynatılıp buharına durulursa; baş ağrısı, astım ve cilt lekelerine faydalıdır.

Varisiniz varsa pamuklu bir bezi sirke ile ıslatıp varisli bölgeye tampon yapın.

Bal karıştırılmış sirkeli su her gün içilirse, düzenli kilo verdirir. Bir bardak ılık su, bir tatlı kaşığı bal, bir tatlı kaşığı sirkeyi karıştırıp için.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Varis tedavisi dedi ki:

    Kaliteli ve kıymetli makalelerin yer aldığı ve son zamanlarda arama yaptığımızda daha fazla karşımıza gelen bu itinalı siteniz için emeği geçmiş arkadaşlara teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir