Unutulan Kadın İsimleri

You may also like...

20 Responses

 1. Ayhan Demiral dedi ki:

  Merhaba Zeynep Hanım
  Siz neden sinirlendiniz anlamadım, yazıda unutulan isimlerden bahsettim. Ayrıca kızıma ad olarak Yosma yı da seve seve veririm. Zira Yosma’nın asıl anlamı “güzel, şirin, alımlı, zarif.. Ama niyet kötü olunca eş anlamındaki “karı” kelimesi bile kötü olur. Saygılarımla

 2. Zeynep dedi ki:

  E kalk da kızın olursa yosma koy o zaman. Sen kim olarak başkalarının evlatlarına koyduğu isme sinirleniyorsun?

 3. asiye dedi ki:

  Ya bir türkü yüzünden insanin ismi ile iliskilendirilip hayati boyunca dalga geciliyor,her halime ye illaki samanlikta basilan senmisin,ya da benzeri bayagi espiriler yapiliyor,kisiyi nasil etkiler diye bir sorumsuzluk var.Insan hayatinda isim önemli,isim verilirken de,dalga gecilirken de biraz duyarli olunmali!

 4. Erdal dedi ki:

  Karımın ismi afife kızımın ismi peyker ikisinde aşığım

 5. Leyla dedi ki:

  *İnci* ismi kadar güzel bir isim varmidir acaba bu dünyada diye düşünüyor insan.hem zarif hem anlamli.anlami üstün guzellik ve cok degerli demekmiş.zaten zor bulunduğu icin inciyede bu isim verilmis.yabancilarda da cok modadir aslinda bu isim tabi “perlina veya perla” şeklinde.hic eskimeyecek bir isim.Sanırım tekrar koyulmaya başlanmış bu ara çok duyar oldum.

 6. kaan dedi ki:

  feride isminde bir kızım olsa, feride gibi ele avuca sığmasa… derdide kendisi gibi tatlı olsa. yeni isimlerde güzel tabi ama insanın elinde olupta tek kaybetmeyeceği şey anıları işte. kimileri anılarını isimlerde kimileride resimlerde yaşatmak istiyor… yaprak feride diye iki isim koyayımda çalıkuşu diye sesleneyim bari. eskilerden kopmadan yenilerle süslemek nede güzel olurdu şu dünyayı… nerede ayşeler zeynepler ahmet münirlerler… yeniye yer açmak için eskilerden kurtulma fikri perişan etti bizi. kesin ilk adımı ilk önce kaynanasından kurtulup sonrada doğan kızına babannesinin ismini vermeyen büyük kızının isminide dicle den nile çeviren anadoludan lobya olarak gelip bebekte ya da karşıyakada fasülye oluveren o yerli film karakteri teyze varya… ilka adımı o atmıştır… adım adım nerelere geldik işte. yazık değilmi sorarım size….

 7. nez dedi ki:

  Ben bu devrin aklina sasarim tmm kötü isimlerde var ama hangi akla hizmet burdakilerin hepsinede cirkin dersiniz iyi okuyalim var hos olmayannida ana hepsi deyil ve neden bir fadimenin simdiki isimlerden güzel oldugu kesin mesala irem ecrin anlamlarini bilmeden konulan sözde modern isim

 8. Ayhan Demiral dedi ki:

  Nil Hanım, yorumunuzu silmedim ki. Saygılarımla

 9. Ayhan Demiral dedi ki:

  Merhaba, Nil hanım,
  Bu kadar isime çirkin dediniz ya! Başka söz bulamadım. Uzun olsun nehir gibi ömrünüz.

 10. nil dedi ki:

  Benim yorumu mu neden onay vermeden sildiniz? Çok mu mantıklı geldi sayın aykırı bloğu olup, klasik ruhlu bey?

 11. nil dedi ki:

  Tamamiyle bu senin düşüncen. Burada ki isimler o kadar çirkin ki sen kızın olunca koyarsın bu isimler arasından. Artıkinsanlar daha bilgili daha çok okuyor. daha çok biliyor. Hayatta ki görüşleri inançları doğrultusunda isim koyuyorlar. Eskiden eve ilk gelen kişinin ismi konuluyormuş çocuğa. Zaman mekan arasında Öğretileri ya da bilgisi bi insanla aynı seviyede olmayan biri tabi ki diğerinden farklı isim kullanacak. Örneğin ben Tanrının arabaları kitabından çok etkilenmiş ve kızıma belki de uzayla alakalı bir isim koyacağımdır. Belki geçmiş ve gelecekle ilgili ya da dinle ilgili bazı düşüncelerim vardır ve onu ismiyle o alana itmek istiyorumdur. Geleceğin yıldızlarda olduğunu düşünüyor olamaz mıyım? Örneğin benim ismim Nil ve eski mısır uygarlılarıyla ilgili yazıtlar okumayı çok severim. ve burdan aldığım bilgiler algımda geniş açı yarattı. İyi ki ismim rahime ya da huriye değil. dediğim gibi artık bilgiye çabuk ulaşıyoruz ve isim karakterde de önemli. zamane gençleri antik kuntik isimler koyuyor derken biraz algılarınızı açın. kimse çocuğuna alt felsefesi boş bir isim koymaz. muhakkak yaşadığı bir anı, inandığı bir duruş vardır. Siz at gözlüğüyle dünyaya bakmaya devam edin.

 12. Aysun dedi ki:

  Derya hanımcım çok haklısınız ama o samanlıkta basılan Fadime değil halimeydi :)
  Yani şarkıda Halime diye geçiyordu.

 13. nokta dedi ki:

  son çocukları olsun diye herhalde, ya da döndü gibi onlar da kızken erkeğe dönsün artık kız olmasın diye sinirleniyor insan

 14. Ayhan Demiral dedi ki:

  :) Benim tanıdığı 3 kişinin adı Nokta.

 15. Açelya dedi ki:

  Nokta diye ad mı veriyorlarmış çocuklarına? Gerçekten çok ilginçmiş.

 16. Tülay dedi ki:

  Merhabalar,eski isimlerin hepsi kotü değil çok hoş isimler de var hatta kız çocuğu ismi aradığım icin şans eseri burdayım ama iyi oldu :) ….yanlız burda yapılan bir yorum çok da hoş değil hatta boş …Muhammet ismi özel ve mübarek bir isimdir ve tek başına bile kullanılması önerilmeyen bir isimdir dikkat edelim lütfen düşünceler kişıye özeldir fakat lafın anlamı nereye gidiyor dikkat edilmelidir teşekkür ederim :)

 17. selma dedi ki:

  Bence de ilginç bir saptama olmuş şimdi bu isimlerle çok dalga geçiliyor o yıllara göre normal olabilir ama şimdiki yıllarda küçük düşürücü isimler kim ister çocuğuna koyduğu isimle alay edilsin.

 18. anonim dedi ki:

  Merhaba,
  Çok doğru bir yargıda bulunmuşsun ama yosma, fadime v.b. isimlerle çocuklar çok dalga geçiyor. Bazılarıda çok eski ve yeni nesle uymayan isimler. Ama şelale, inci, yosun, kumsal, okyanus, hele peri çok güzel isimler. Ama isim çocuğun geleceğini çok önemli bir şekilde belirler. Eğer çocuğun adını yosma koysalar türkiyede yüksek seviyede hiçbir kurum kızı kabul etmez ve arkadaşları onunla çok dalga geçer. Devir değişti arkadaş. 21.yüzyıl daha farklı. Unutulan bir isim daha rengin

 19. Ayhan Demiral dedi ki:

  Merhaba,

  Değerli katkınız için teşekkür ederim.

 20. Derya Mükan dedi ki:

  Merhaba,
  İlginç bir saptama olmuş :) kutlarım… Ama bazı isimler var ki gerçekten çok çirkin ve bence o isimler tamamen unutulsun. Hiç bir kız çocuğuna bu isimler konmasın. Meselâ Yosma, Fadime, Kezban, Güllü “bu isimler Türk sinemasında çokça kullanıldı, şehirlerde genç kızlar “fazla takıp takıştırıp, rüküş giyinen arkadaşlarına; kızım sen Kezban’mısın diye takılıyorlar. Fadime için türkü bile var, “Fadime’yi samanlıkta bastılar, şalvarını gül dalına astılar” bence çok erotik ve kadını aşağılayan bir türkü…Güllü deyince de Türkân Şoray’ın canlandırdığı Karadeniz kadını Cüllü geliyor aklımıza :) Yosma da hafifmeşrep kadınlara söylenen, kadını aşağılayan bir isim.

  Evet, yabancı isimler koyan, uyduruk isimleri çocuklarına yakıştıranlara da kızıyorum. Modern diye konan saçma sapan isimler de var… Şu son on senedir erkek çocuklarına koydukları Arapça isimlere de sinir oluyorum. Bu çocuklar o isimleri nasıl taşıyorlar, anlamıyorum. Abdülrezzak, Abdülmecit, Abdülmuttalip, Muhammet, Tayyip, Fettah v.b. Türkçe olan isimleri koymaya özen göstermemiz lâzım, ama nerdeeee…

  Ben size unutulmuş kadın isimlerinden birkaç tane gönderiyorum “Melâhat, Selvi, İhsane, Gönül, Muzaffer, Hayrünisa,Ziynet, Hamide, İnci, Kader… İyi günler dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir